Forumas.Fantastika.lt

It is currently 2024-06-06 6:23

All times are UTC+04:00




Post new topic  Reply to topic  [ 73 posts ]  Go to page 1 2 3 4 58 »

Morale yra
bendrazmogiska savybe 23%  23%  [ 12 ]
atnesta religijos 4%  4%  [ 2 ]
atnesta mokslo 2%  2%  [ 1 ]
kilusi is instinktu ir genu 0%  0%  [ 0 ]
kazkas neapibreziamo 10%  10%  [ 5 ]
zmogaus ar genties isitikinimai 54%  54%  [ 28 ]
kita 8%  8%  [ 4 ]
Total votes: 52
Author Message
 Post subject: Morale
PostPosted: 2006-12-26 21:35 
Offline
User avatar

Joined: 2003-10-17 22:32
Posts: 2032
Ka gi, dar viena tema fleimams. :) Nors bent jau bus on topic. Pabandysiu padaryti apklausa, bet nezinau ar ji bus gera, nes topikas sunkiai apciuopiamas. :(

Amoralus Raimondas


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-26 21:46 
Offline
User avatar

Joined: 2003-10-17 22:32
Posts: 2032
Kadangi matau, kad balsuojama uz bendrazmogiska savybe, o be to ir kitose temose buvo tas teigiama, tai prasyciau "bendrazmogiska savybes" proponentu paaiskinti:

- vergove
- zmoniu aukas
- rasizma

Bent jau man atrodo, kad tokie dalykai buvo ir yra ivairiu metu ivairiu tautu laikomi "moralus", dabar gi jie "amoralus". Tai kaip tai suderinama su jusu poziuri, kad morale yra "bendrazmogiska"?

Bendras Raimondas


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-26 22:07 
Offline
User avatar

Joined: 2005-09-24 23:08
Posts: 1449
Location: Vilniaus kaimas
mano intensyviuai subjektyvia ir galbūt klaidinga nuomone, tikrosios moralės* nėra is vis. yra tik iliuzija, kurios laikosi žmonės - tiesiog galiausiai pasaulyje susiformavo tiesos, kurios laikomas moraliomis, o visa kita laikoma nemoralu.

Iš principo tai reiskia, kad kazkurioje žmonyjos gyvenimo epochoje atsiradus net ir nedideliam postūmui (o gal reikia ir didelio), dabar moraliu dalyku galėtumėmė laikyti, pavyzdžiui žmogaus širdies kabinimą ant sienos - tai butų labai moralus aktas, o žmogaus palikimas gyvu, jo mirties reikalaujant bendruominei, būtų žiauriausias moralės pažeidimas.

Gal kada sutiksim ateivius, kurie "neišivysčiusiems" žmogeliams paaiškins, kad jie pažeidinėja visas įmanomas morales normas ir turi būti atvesti į teisybes kelią.
--
*tokia moralės savoka, kokią mes ją vadiname dabar mane tenkina - ir turėtų tenkinti, nes esu visuominės narys ;)

_________________
I've seen your version of sanity. It bores me.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-26 23:38 
Offline
Raudonoji kolegija
User avatar

Joined: 2002-12-16 13:28
Posts: 1050
Location: Vilnius
Moralė - tai apibrėžtos žmonių bendrijos apibrėžtu laikotarpiu susiformavusios nerašytinės taisyklės, iš esmės skirtos geriausiam tų žmonių grupės interesų užtikrinimui. Tad tai - bendražmogiška savybė, bet ji sąlygota biologiškai bei genetiškai (=išlikimas), papildyta religijos bei mokslo (rasizmas nemoralu - nes mokslas neįrodo (?) vienos rasės pranašumo prieš kitas). Moralė yra siauriau už įsitikinimus, apibrėžti ją sunku.

Bet štai koks Raimondo apklausos tikslas - man neaišku :)

_________________
...ir tikėti elektra, užmiršę, kad patys kažką sugebėjome (BG)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-27 0:14 
Offline
User avatar

Joined: 2003-10-17 22:32
Posts: 2032
Maumaz wrote:
Bet štai koks Raimondo apklausos tikslas - man neaišku :)
Temos tikslas - diskutuoti apie morale, nes apie ja buvo daug offtopikinama kitose temose. Apklausos tikslas - leisti pasireiksti tiems, kurie megsta balsuoti, bet nemegsta rasyti. Gal apklausa ir nekorektiska, bet geresnes nesugalvojau. :)

Maumo apibrezimas man patiko, nors su bendrazmogiskumu vis tiek nesutinku. +1. :garbinti:

Is visko verdame skania morales kose Raimondas


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-27 1:11 
Offline

Joined: 2005-07-16 0:54
Posts: 113
Location: Vilnius
Na gal tiesiog pazvelkime i sio zodzio apibrezima ( (C) Tildes Zodynas):
Dabartinės lietuvių kalbos žodynas © Lietuvių kalbos institutas, 2000
- moral-ė (2) dorovė: Aukštos ~ės žmogus. Kelti ~ę

Uzmeskim aki ka i zodi dorovė:
Dabartinės lietuvių kalbos žodynas © Lietuvių kalbos institutas, 2000
- dorov-ė (1) gyvenimo visuomenėje bei elgesio principai ir normos: ~ės ugdymas. Didžios ~ės žmogus. ~ės laužytojas
Sinonimų žodynas, © Antanas Lyberis
- dora; moralė; etika


Taigi is to galima daryti isvada, kad morale tiesiogiai priklauso nuo tam tikros zmoniu bendruomenes (visuomenes) kulturos lygio, tipo ir panasiai. I ta kultura gali ieiti daug kas, pvz: visuomenes issivystimo lygis, tipas, greiciausiai ir rase ir panasus dalykai. As taip supratau, kad ir gyvunu bendruomene gali tureti savo morale (principus, bei elgesio normas), taciau ji zymiai skirsis nuo zmoniu, del skirtingo mastymo, koju skaiciaus ir panasiai. Stai tokia mano nuomone.

_________________
Big is best!


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-27 2:04 
Offline
Raudonoji kolegija
User avatar

Joined: 2002-12-16 13:28
Posts: 1050
Location: Vilnius
Raimondas wrote:
Maumaz wrote:
Bet štai koks Raimondo apklausos tikslas - man neaišku :)
Maumo apibrezimas man patiko, nors su bendrazmogiskumu vis tiek nesutinku. +1. :garbinti:
Prašyčiau tuomet patikslinti, ką reiškia "bendražmogiškas" tavo suvokime? Nes mano - tai "būdingas visiems žmonėms". Tiesa, reikia pabrėžti, kad moralė yra aktuali tik zoon politicon situacijoje, bet turint omenyje, kad homo sapiens ir yra zoon politicon, kitaip jis degraduoja ir netampa sapiens, vis tik laikausi nuomonės, kad moralė - tai bendražmogiška savybė.

Kiti gyvūnai dėl žemesnės psichikos išsivystymo moralės turėti negali, nes moralė - tai suvokta būtinybė save riboti (dėl to ilgą laiką gali išlikti ir pasenusios, absurdiškos moralės normos), gyvūnai gi savęs nesuvokia ir jų "moralė" visada bus paremta grynu išlikimu. Pvz., gyvūnas gali aukotis dėl jauniklio, bet jis niekada nepasiaukos dėl tėvynės :)

_________________
...ir tikėti elektra, užmiršę, kad patys kažką sugebėjome (BG)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-27 2:13 
Offline
User avatar

Joined: 2003-10-17 22:32
Posts: 2032
Maumaz wrote:
Prašyčiau tuomet patikslinti, ką reiškia "bendražmogiškas" tavo suvokime?
Mano suvokime "bendražmogiška" butu tai, kad morale yra ta pati visiems zmonems. T.y. visi zmones laikosi tos pacios morales. Kiek supratau, bent kai kurie kiti sio forumo dalyviai ta turejo galvoje, nes buvo kalbama apie "bendražmogiškas vertybes" ir pan.

Jei "bendražmogiška" laikysime tai, kad visi zmones turi kazkokia, bet galbut skirtinga skirtingiems zmonems morale, tai as su tuo sutinku.

Nezmogiskas Raimondas


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-27 11:08 
Offline

Joined: 2005-07-16 0:54
Posts: 113
Location: Vilnius
Maumaz wrote:
Kiti gyvūnai dėl žemesnės psichikos išsivystymo moralės turėti negali, nes moralė - tai suvokta būtinybė save riboti (dėl to ilgą laiką gali išlikti ir pasenusios, absurdiškos moralės normos), gyvūnai gi savęs nesuvokia ir jų "moralė" visada bus paremta grynu išlikimu. Pvz., gyvūnas gali aukotis dėl jauniklio, bet jis niekada nepasiaukos dėl tėvynės :)
Tavo pavyzdys kaip tik ir irodo, kad gyvunai turi savo morale, kuri skiriasi nuo zmoniu ;) Gyvunas nepaims ir neperkas kaklo savo vaikui uz nieka, tai ir yra tam tikros elgesio normos, kurios leidzia isgyventi tam tikroje aplinkoje, nesvarbu, kad jos yra valdomos instinkto. Pagal mane, morale yra puikiai apibreztina savoka ir ja turi ne tik zmoniu, bet ir gyvunu bendruomenes.

_________________
Big is best!


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 2006-12-27 11:40 
Offline
User avatar

Joined: 2004-07-19 10:46
Posts: 792
Location: Vilnius - Klaipeda
demonsoul wrote:
Tavo pavyzdys kaip tik ir irodo, kad gyvunai turi savo morale, kuri skiriasi nuo zmoniu ;)
Yra eeeeee kaip ten to bico taisykle. Morgano? Vienzo, nepamenu. Ji sako - jei elgesi (dazniausiai kalbama apie gyvunu) galima paaiskinti paprastesniais dalykais, niekada negalima kalbeti apie sudetingesnius.

Gvunas rupinasi jaunikliu - tai instinktas ir niek.
Morale negali buti tapatinama su instinktu, nes ji reikalauja samprotavimu ir suvokimo.

_________________
ar tamsa atsiranda is nieko
jei nieko is viso nera


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 73 posts ]  Go to page 1 2 3 4 58 »

All times are UTC+04:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to: 

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited